Home / EKONOMİ / Tarım Bakanı: Uçağınız, roketleriniz olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur

Tarım Bakanı: Uçağınız, roketleriniz olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur

GAZETE ROTA- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı televizyon kanallarında Türkiye’nin tarımda kötü durumda olduğunun gösterildiğini savundu.

Tarımın savunma sanayisinden daha önemli olduğunu vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Uçaklarınız, roketleriniz olabilir, teknolojiniz çok yüksek olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur. O yüzden buzdolabının mutlaka dolu olması lazım” dedi.

Düzce’de Kültür Merkezi’nde düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Pakdemirli, “Artık toprak ve suyu birlikte yönetiyoruz” diyen Pakdemirli, “Tarım ve orman bir arada. Toprak ve suyu bir arada yönetmek, bize şu özelliği veriyor; geçmişte biz hep barajı yaptık, sulamalarını yapmadık. Sulamalarını yaptık, barajlar eksik kaldı ve doğru bir planlama yapamadık. Şimdi toprak ve suyun bir araya gelmesi son derece önemliydi.” ifadelerini kullandı.

Bazı televizyon kanallarında Türkiye’nin tarımda kötü durumda olduğunun gösterildiğini savunan Pakdemirli, “Avrupa’da tarımsal hasılada birinciyiz, dünyada tarımsal hasılada yedinciyiz ama toprak kaynaklarımıza baktığımız zaman, yani bir tarlamız var, orada da 17’nciyiz. Komşularımıza, tüm dünyadaki sıralamaya göre 17’nciyiz. 17. olmamıza rağmen 7. sıraya gelmişiz. Bu bir başarı mıdır? Başarıdır. Bu başarı kimin başarısı, bu başarı devletin başarısı değil, bu başarı sizlerin başarısıdır” diye konuştu.

“BUZDOLABININ MUTLAKA DOLU OLMASI LAZIM”

Tarımın savunma sanayisinden daha önemli olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, “Uçaklarınız, roketleriniz olabilir, teknolojiniz çok yüksek olabilir ama buzdolabı boşsa bunların hepsi boştur. O yüzden buzdolabının mutlaka dolu olması lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Pakdemirli, fındık destekleme ödemelerini öne çektiklerini aktararak, “Mart ayının içerisinde de yaklaşık 70 milyon liraya yakın fındıkta alan bazlı gelir desteği ödeyeceğiz, bu hayırlı, uğurlu olsun. Fındıkta verim ve kaliteden düşmüş bahçeleri yenileme çalışmasını da gündemimize aldık. Böylece fındık bahçelerinde inşallah dekarda 200 kilogram ve üzerinde verim almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ARTI GERÇEK

HABERLER

Diyarbakır’da IKBY ile protokol imzalandı

GAZETE ROTA- Diyarbakır, Erbil, Süleymaniye, Duhok, Musul Ticaret Sanayi Odaları ile IKBY Müteahhitler Birliği, işbirliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir