Cumartesi , Eylül 21 2019
Home / MANŞET YANI / AA: YPG TSK’ya drone’larla saldırdı

AA: YPG TSK’ya drone’larla saldırdı

GAZETE ROTA- Son iki haftada içerisinde YPG’nin Fırat’ın doğusundan havalandırdığı dronelarla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) 12 saldırı düzenlediği ve bu saldırıların TSK unsurlarınca engellendiği ileri sürüldü.

AA’da yer alan habere göre, YPG tarafından Fırat’ın doğusundaki alanlardan son 15 günde TSK’ya ait üs bölgelerine 12 drone saldırısı gerçekleştirildi. Suriye’nin kuzeyi ile Rojava’dan yönlendirilen dronelarla yapılan bu saldırılarda Şırnak’ın Silopi, Antep’in İslahiye, Urfa’nın Suruç ve Birecik ilçelerindeki TSK unsurları hedef alındı.

Haberde, saldırıların tamamının TSK tarafından drone savarlar ve çeşitli silah sistemleriyle engellendiği ve herhangi bir zayiat yaşanmadığı bilgisine yer verild.

YPG bu yöntemi IŞİD’den öğrendi

Konu hakkında AA’ya konuşan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, YPG’nin paramotor, drone ve model uçak gibi araçlarla sınır ötesinden çeşitli saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti.

YPG’nin bu yöntemleri IŞİD’den öğrendiğini ve kullanmaya başladığını ifade eden Ağar, droneların sadece saldırı için değil, keşif için de kullanıldığını söyledi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve SETA Güvenlik Uzmanı Murat Aslan da bu saldırıların bu Türkiye’ye meşru müdafaa hakkı tanıdığını belirtti.

ABD’nin bölgedeki askeri unsurlarının söz konusu saldırıları engelleyemediğini ve bu durumun bölgedeki otorite boşluğunu gösterdiğini savunan Aslan, “O halde Türkiye, söz konusu saldırıları durdurmak için her türlü tedbiri alabilir” dedi.

RUDAW

HABERLER

Brett McGurk: Dünya Kürtlere minnettar

ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele eski temsilcisi Brett McGurk, dünyanın Kürtlere minnettar olduğunu söyledi. Brett McGurk, …