Home / MANŞET / Ahmet Türk’ten kayyumlara: Siwar hatin wê peya biçin

Ahmet Türk’ten kayyumlara: Siwar hatin wê peya biçin

GAZETE ROTA- Kurtalan’daki halk buluşmasına katılan HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk, Kürtlerin haklarına ve geleceğine sahip çıkacağını belirterek, kayyumlara ilişkin; “Siwar hatin û peya biçin” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kurtalan ilçesindeki Seçim Lokali’nde halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya, HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıdık Taş, HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk,

HDP Kurtalan Belediyesi Eşbaşkan adayları Esmer Baran ve Baran Akgül, Kayabağlar Belde Belediyesi Eşbaşkan adayları Netice Petek ve Abdülkerim Polat’ın yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Buluşmada konuşan Ahmet Türk, Kürt halkının zorlu bir özgürlük mücadelesinden geçtiğine dikkat çekerek, Kürt halkının sesini kısmak ve kesmek için her türlü yola başvurulduğunu söyledi. “Amaçları Kürt mücadelesinin gün be gün bitirmektir” diyen Türk, Kürt halkının özgürlük ve barış mücadelesinde çok ağır bedel ödediğini vurguladı. Ne yaparlarsa da özgürlük, barış ve Kürt halkının geleceği için her zaman ayakta kalacaklarını belirten Türk, iktidarın siyasi ve ekonomi anlamında halklara söyleyebileceği bir şeyinin kalmadığını ve bunun için Kürt düşmanlığını yaptığını kaydetti.

Siyasetlerini Kürt halkı üzerinden yürütenlerin düşmanlık yaptığını söyleyen Türk, “Kürt halkı kendine, haklarına ve geleceğine sahip çıkacak” dedi. 31 Mart’ta yerel seçimlerin yapılacağını ifade eden Türk, şöyle konuştu: “Normalde bu seçim, yerel seçimdir, fakat öyle bir noktaya getirdiler ki referanduma dönüştü. Bu seçimle ya Kürt halkının sesini kesecekler ya da Kürt halkı onlara büyük bir cevap verecek. 95 belediyemize kayyum atandı. Onların cevabını vereceğiz. Kayyum siyasetini protesto edip haklarımıza ve irademize sahip çıkacağız.” 31 Mart gününün onur ve şeref mücadelesi günü olduğunu kaydeden Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kendimize ve geleceğimize sahip çıkalım. Bizim için belediyeler çok önemli değil, zaten her zaman halkımızın hizmetinde olacağız. Bizim için önemli ve mühim olan siyasetimize ve onurumuzla sahip çıkmaktır.”Bugün yeniden seslerini yükseltip onurlarına sahip çıkacaklarını dile getiren Türk, “Bütün dünyanın gözü Kürt halkının mücadelesindedir. Bu kayyumlardan sonra Kürt halkı nasıl bir cevap verecek. Bunun için gece gündüz çalışalım. Bu kayyumlar siwar hatin û peya biçin (Atla geldiler, yürüyerek gidecekler)” dedi.

ma

HABERLER

Mediar Araştırma’dan beş büyük şehir için yerel seçim anketi

Mediar Araştırma’nın anketine göre beş büyük şehirden dördünde ‘Millet İttifakı’nın adayı kazanıyor. ‘Cumhur İttifakı’nın önde …