Home / GÜNCEL / Yıldırım: Suriyeliler huzuru kaçırırsa tutar göndeririz

Yıldırım: Suriyeliler huzuru kaçırırsa tutar göndeririz

AKP-MHP’nin İstanbul adayı Yıldırım, Suriyelilerle ilgili bir soruyu cevaplarken, ‘Suriyeliler İstanbullunun huzurunu bozar, güvenlik sorunu oluşturursa bu durum karşılıksız kalmaz’ dedi.

AKP-MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Suriyeli göçmenlerle ilgili bir soruyu cevaplarken “Tutar göndeririz” dedi.

Dün akşam 24 TV’de bir programa katılan Yıldırım, İstanbul’da sayıları yüzbinleri aşan Suriyelilerin geleceği ile ilgili sorular ürerine, “Suriyelileri kabul ettik, etmesek öldürüleceklerdi. Aşımızı, evimizi paylaştık ve onlara geçici koruma statüsü verdik. Onlar bizim misafirimiz. Suriyeliler İstanbullunun huzurunu bozar, güvenlik sorunu oluşturur, buradaki düzeni, normal yaşamı olumsuz etkilerse bu durum karşılıksız kalmaz. Kusura bakmasın. Buna hiç müsamaha edemeyiz, tutar göndeririz. Çünkü asıl olan burda İstanbul’un İstanbullunun huzurudur.” diye konuştu.

‘GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜ VERDİK’

Banzer ifadeler bugün ‘Binali Yıldırım İletişim Ofisi’ isimli resmi Twitter hesabından da paylaşıldı: “Bizim kültürümüzde ölümle burun buruna gelen insanların, dinine ve inancına bakmaksızın evimizi, ülkemizi açmak var. Suriyelileri kabul ettik, etmesek öldürüleceklerdi. Onların hayata tutunmasını sağladık. Aşımızı, evimizi paylaştık ve onlara geçici koruma statüsü verdik.

Geçici koruma statüsü, Suriyelilerin geri dönecekleri anlamına geliyor. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarıyla bölgeyi PKK ve DAEŞ teröründen temizledik ve 350 bin Suriyeliyi geri gönderdik. Şimdi oraya yerleştiler; çocuklar okula gidiyor, insanlar sağlık hizmeti alıyor. Suriyeliler İstanbullunun huzurunu bozar, güvenlik sorunu oluşturur, buradaki düzeni ve normal yaşamı olumsuz etkilerse bu durum karşılıksız kalmaz. Buna hiç müsamaha edemeyiz ve onları geri göndeririz çünkü asıl olan İstanbullunun huzurudur.”

HABERLER

Mediar Araştırma’dan beş büyük şehir için yerel seçim anketi

Mediar Araştırma’nın anketine göre beş büyük şehirden dördünde ‘Millet İttifakı’nın adayı kazanıyor. ‘Cumhur İttifakı’nın önde …