Home / GÜNCEL / AKP Muş belediyesini kaybetmeye çok yakın

AKP Muş belediyesini kaybetmeye çok yakın

Merkez belediyesinin AKP’de olduğu Muş’ta HDP’de oldukça güçlü. HDP genellikle ilçe ve kırsal kesimden yoğun destek alıyor. Bulanık, Malazgirt, Varto ilçeleri başta olmak üzere Esentepe, Rüstemgedik ve Uzgörür belde belediyeleri DBP’de. Merkez belediyesi AKP’de olsa bile arada ciddi bir fark yok.

MUŞ BELEDİYESİ YILLARDIR AKP’DE

2014 yerel seçimlerinde AKP 18 bin 799 oy ile yüzde 48,5, BDP 15 bin 812 oran ile yüzde 40,8 oy almıştı. AKP, merkez belediyesini 2 bin 987 oy farkla kazanmıştı. 24 Haziran seçimlerinde ise HDP yüzde 54,48, AKP’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakı yüzde 36,14 oy aldı. 24 Haziran seçim sonuçlarına göre HDP Korkut ilçe belediyesini de aldığı görünüyor.

Yerelde AKP’nin 15 yıldır belediyesini yönettiği Muş’un temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. İktidar belediyesinin yönettiği bu kentte sorunlar çözülmüş değil. İşsizlik, alt yapı ve imar kentin başlıca sorunları arasında geliyor. Kent nüfus açısından kalabalık olmasa bile şehrin trafik sorunu çözülmüş değil. Muşlular, AKP’de olan belediyenin çalışmalarından şikâyetçi.

MHP’NİN ÇEKTİĞİ ADAY, BAĞIMSIZ YARIŞIYOR

15 yıldır belediyeyi elinde bulunduran AKP, Feyat Asya’yı aday gösterdi. HDP ise Muş’ta Sırrı Sakık ve Sibel Genç’i eşbaşkan adayı gösterdi. MHP’nin adayı ise 1999–2004 döneminde Muş Belediye Başkanlığı görevini yürüten Şerafettin Yatçı’ydı. HDP’nin adaylarının kesinleşmesi üzerine MHP Şerafettin Yatçı’nın adaylığını geri çekerek Cumhur İttifakı kapsamında AKP’yi destekleme kararı aldı. MHP’nin bu kararını yanlış bulduğunu açıklayan Yatçı, yarıştan çekilerek bağımsız aday oldu. MHP gibi İYİ Parti’de yarıştan çekildi. İYİ Parti’nin Muş Belediye Başkan adayı Erkan Çelikoğlu, 28 Şubat’ta adaylıktan istifa etti. CHP’nin adayı ise Tansu Saraç.

MUŞLULAR PARTİLERİN HDP’YE KARŞI BİRLEŞMESİNE TEPKİLİ

AKP’nin yıllardır yönettiği belediye için yarış sürüyor. Sırrı Sakık’ın Muş’ta yarışa girmesi havayı değiştirmiş durumda. Kentte konuştuğumuz esnaf, seçimlerin AKP ile HDP arasında olduğunu, ancak sahaya Sakık’ın inmesi ile HDP’nin avantajlı duruma geçtiğini ifade ediyor. HDP’ye gösterilen ilginin nedeni sadece bu değil. İşsizlik, ekonomik kriz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’ye yönelik söylemleri de seçmen üzerinde olumsuz etki yarattı. MHP ve İYİ Parti’nin AKP lehine çekilmesi de tepki ile karşılanmış durumda. Kentte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direk Sırrı Sakık’ı hedef alması, durumun AKP açısından iyi olmadığına işaret olarak yorumlanıyor.

AKP’NİN SEÇMENİ İKNA ETME MESAİSİ SÜRÜYOR

Kentte geçmişte AKP’ye oy veren Kürt seçmenin iktidarın politikalarından rahatsız olduğu herkes tarafından dile getiriliyor. AKP, rahatsız seçmeni ikna etme çalışması yürütüyor. Seçim süreci boyunca çok sayıda bakan kentin yolunu tuttu. Muşlular bakanların bu ziyaretlerini, tabanı ikna ve küskünleri sandığa götürme çalışması olarak yorumluyor.

SAKIK ADAY OLMA NEDENİNİ MADDELER HALİNDE AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muş mitinginde HDP’nin belediye eşbaşkan adayı Sırrı Sakık’a yönelik, “Ağrı’da seçildi, eşbaşkanı bırakıp Ankara’ya geldi. Şimdi de gelmiş Muş’tan aday olmuş. Muş’tan sen niye aday oldun ya?” demişti. Muş’ta bir araya geldiğimiz Sırrı Sakık, kendisine yönelik söylemlere cevap verdi: “Sadece Muş’ta değil, Ağrı’da da gündem bendim. Demek ki doğru bir çizgideyiz. Biz Ağrı belediyesini aldık. Bu kez görev Muş’u almak. Onun için böyle bir rahatsızlık var. Muş’tan neden aday olduğuma dair yüz tane neden sayabilirim. Türkiye’nin en yoksul kenti. İktidarları döneminde bir türlü 81’inci il, yani yoksullukta en sonuncu sıradan kurtulamamış bir kent. Bu kent yoksul. Bu kentin hiçbir geliri yok. Burada adil ve adaletli bir belediyecilik yapılmıyor. Burada insanlar hep göç verdi. Hep gidenlerin kenti… Öyle bir kent oluşmuş ki, herkes buralarda, doğduğu topraklardaki hayatını bırakıp bir yerlerde karnını doyurmak için gidiyor. Böylesi göç veren bir kentten bahsediyoruz. Bu nedenlerden dolayı buradayım.”

“DİĞER PARTİLERE OY VEREN SEÇMENDE ADAY OLMAMI İSTEDİ”

Sakık, Muş’ta aday olmasının asıl nedeninin halktan gelen yoğun talep olduğunu söyledi. Bu talep sadece HDP’li seçmenden değil, diğer partilere oy vermiş olanlardan da geldiğini ifade eden Sakık, “Geçen yaz buraya geldim. Ak Partiliden, MHP’lisinden, Hüda-Par’ından, CHP’ye kadar bu güne kadar bize hiç oy vermemiş, bizimle hiçbir siyasi alanda birlik oluşturmamış kesimlerden büyük bir talep oldu. ‘Sen hep gidiyorsun, batıda birçok ile gittin artık gelmelisin’ deyince bende baş göz üstüne deyip geldim. Burada öyle bir belediyecilik yapacağız ki, demokrasi kenti olacak. Sulhun kenti olacak. Herkese eşit hizmet götüreceğiz” dedi.

MUŞ’A BAKAN AKINI

Son günlerde Muş’a çok sayıda AKP milletvekili ve bakanlar gitti. Kentte giden bakanların sayısı artmış durumda. Kendisinin aday olmasının ardından kente gelen bakan sayısının arttığına dikkat çeken Sakık, şunları söyledi: “2014 seçimlerinde de Ağrı bir bakanlar kentinde dönüşmüştü. Her gün bakanlar gidip geliyordu. Şimdi de Muş böyle. Her gün bir bakan geliyor. Kimse bizim hırsızlığımızla ilgili bir tek laf etmiyor. Edemez de… Dedikleri tek şey, burayı bırakıp gidecek. Ben bu halkın emrine amadeyim. Halk bana ne zaman bırak derse, zaman bırakırım. Ağrı’da da halk bize bırak git demedi. Bizim yerimize kayyım atandı. Halk bizden memnundu.

PARTİLER HDP’YE KARŞI AKP ADAYINI DESTEKLEME KARARI ALDI

24 Haziran’da yapılan seçimlere göre Cumhur ittifakı ile aramızda 20 puanlık bir fark vardı. Biz dezavantajlı bir durumla başladık. Ama biz bu arayı şu anda kapattığımızı, hatta önde olduğumuzu biliyoruz. Ben buraya geldiğimde alelacele MHP adayını çektiler. Sonrası İYİ Parti adayını çektiler. Sonrası CHP ile flört etmeye başladılar. Bu benim gelişimle birlikte oldu. Türkiye’de ilk adaylarını çektikleri yer burasıdır. Bunlar bizim seçimi almamamız için ne gerekiyorsa yaptılar. Buradaki Valisinden, diğer birimlere kadar… Açık bir şekilde ifade edebilirim, halkın desteği ile bu girişimlerin hepsi sonuçsuz kalacak. Tüm çalışmaları bizi engellemeye yönelik.”

HDP KAZANMAYA YAKIN

Sakık’ın da ifade ettiği gibi Muş en yoksul kentlerden. Kent merkezinde konuştuğumuz esnafın en büyük şikayeti ekonomik kriz, alım gücünün düşmesi, kötü belediyecilik hizmetleri. HDP’nin önde olduğunu söyleyenler kadar, seçimin baş başa olduğunu söyleyen de var. Merkez belediyesi iktidarlığı döneminden beri AKP’de. Olumlu bir hava yakalayan HDP’nin şansı ise oldukça yüksek görünüyor. HDP Muş belediyesini kazanırsa, bu kentte ilk bir olacak.

HABERLER

Ağırdır: Bu seçimde iktidarla muhalefet arasındaki denge değişecek

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Bu seçimde çok muhtemel ki, iktidar ile …